Dekorowanie ciasteczek lukrem królewskim daje zachwycające efekty, ale (nie ma co ukrywać) wymaga sporo wprawy i praktyki.
Na szczęście, jeśli nie masz akurat czasu (lub ochoty☺) na wykonywanie precyzyjnych zdobień z lukru, możesz trochę ułatwić sobie pracę. Spokojnie! Efekt nadal będzie zachwycający.
Wystarczy tylko, że upieczesz pierniczki/ciasteczka, wykonasz na nich obwódki z lukru królewskiego, wylejesz tła, a następnie wysuszysz. Etap dekoracji, to już będzie łatwizna ☺.
Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych „przyspieszaczy i ułatwiaczy”, o których powinien wiedzieć każdy adept lukrowania.
SZABLONY
Przy ich pomocy możesz wykonać na suchym, wylukrowanym tle skomplikowane wzory lub napisy.
Sprawdzają się zarówno przy dekoracjach wykonywanych lukrem jak i podczas malowania aerografem.
MATY SILIKONOWE/PLASTIKOWE
Dzięki nim możesz uzyskać na powierzchni lukru efektowną fakturę. Wystarczy przycisnąć matę do świeżego lukru i poczekać, aż wyschnie.
STEMPLE
Pomagają w stworzeniu graficznych kompozycji i napisów na lukrze. Pamiętaj tylko, żeby zamiast tuszu użyć rozcieńczonego barwnika spożywczego.;)
OWOCE LIOFILIZOWANE
Wystarczy posypać nimi wysychający lukier królewski. Mają same zalety: pięknie wyglądają, smakowicie pachną i wspaniale smakują.
SUSZONE JADALNE KWIATY
Podobnie jak owoce liofilizowane nie tylko pięknie wyglądają w połączeniu z lukrem, ale również podkręcają jego smak i zapach.
CUKROWE POSYPKI
To chyba najłatwiejszy sposób na uzyskanie efektownej dekoracji na ciastku. Duży wybór kolorów, rozmiarów i kształtów, pozwala na idealne dopasowanie posypki do kolorystyki lub motywu pierniczka.
Pamiętaj tylko, żeby wybierać posypki dobrej jakości. Niestety czasami cukrowe elementy rozpuszczają się w kontakcie z lukrem i barwią go.
ELEMENTY ODCISKANE LUB WYCINANE Z MASY CUKROWEJ
Dzięki nim możesz stworzyć na powierzchni wyschniętego lukru, najbardziej skomplikowane kompozycje. Wystarczy odcisnąć detal z maty silikonowej lub wyciąć go wykrawaczką. Podsuszyć, a następnie przykleić do ciastka za pomocą odrobiny lukru królewskiego lub kleju spożywczego.
DEKORACJE Z PAPIERU JADALNEGO
Pozwalają na uzyskanie pięknego efektu. Papier jadalny barwimy na dowolny kolor, a następnie za pomocą ozdobnych dziurkaczy wycinamy kształty np. kwiaty lub listki.
Elementy z jadalnego papieru przyklejamy do powierzchni lukru za pomocą kleju jadalnego lub gęstego lukru królewskiego. Ta technika pozwala na uzyskanie zarówno płaskich, jak i bardziej przestrzennych dekoracji.
Jak widzisz istnieje wiele łatwo dostępnych sposobów, żeby ułatwić sobie i przyspieszyć pracę z lukrem królewskim. Każda z tych technik jest efektowna i prosta w wykonaniu. Warto więc zapoznać się z nimi na początku przygody z lukrem królewskim, ale dobrze o nich pamiętać również wtedy, kiedy lukier nie ma już dla nas żadnych tajemnic. Czasami najprostsze rozwiązania dają najlepszy efekt.

Ela Dzikowska
Dekoratorka pierniczków i ciastek
Cześć, mam na imię Ela.
Moja historia również pokazuje, że los jest przewrotny.
Z wykształcenia jestem Konserwatorką Dzieł Sztuki, z miłości dekoratorką pierniczków i ciasteczek.
Wszystko zaczęło się 5 lat temu. Początkowo była to tylko ciekawość, jednak bardzo szybko wpadłam w lukier po same uszy i „pierniczenie” stało się moją pasją. Zdobienie pierniczków lukrem królewskim to w tym momencie całe moje życie i zajmuję się tym nieustannie. Przygotowuję pierniczki dla klientów indywidualnych i firmowych, kocham tworzyć piernikowe toppery, które później są dekoracją na tortach.
Nie spodziewałam się, że właśnie tak będzie wyglądała moja działalność twórcza… jednak jestem z tego powodu szczęśliwa!