Ciężki wybór

Ciężki wybór

Kiedy zaczynałam działać w słodkim biznesie, szkoleń nie było wcale albo były tak kosmicznie drogie, że nie mogłam sobie na nie pozwolić. W tej chwili mamy sytuację odwrotną, czyli ilość szkoleń jest zatrważająca, ceny są przystępne i nie wiemy, na co się zdecydować.

Dlaczego pęka tynk?

Dlaczego pęka tynk?

Co tydzień po weekendzie na grupach tortowych to pytanie wraca jak bumerang. Dlaczego tak się dzieje? Jaka jest przyczyna? Co poszło nie tak?

Konkurencja

Konkurencja

Dobra konkurencja jest jak trampolina dla nas i naszego biznesu. Chcemy być coraz lepsze, podnosimy swoje kwalifikacje, rozszerzamy ofertę, próbujemy nowych technik, wprowadzamy nowe smaki. Taka zdrowa konkurencja ma same plusy, bo nie tylko nasi klienci na tym zyskują, ale też my. Bez konkurencji nasz biznes nie rozwijałby się w równym tempie, a my miałybyśmy wrażenie, że ciągle jesteśmy w tym samym miejscu.

O webinarze słów kilka

O webinarze słów kilka

Dzień po webinarze dostałam od Was mnóstwo wiadomości. Część z nich była mega optymistyczna. Pisałyście, że w końcu wiecie co i jak, że odwiedziłyście sanepid i zabieracie się do działania, że w końcu macie plan i wiecie co robić krok po kroku, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę. I super mnie to ucieszyło, ale jest pewne „ale”.

Tortowy niezbędnik dla początkujących

Tortowy niezbędnik dla początkujących

Początki bywają trudne. Co jest niezbędne, a bez czego mogę się obejść? Czy ten gadżet jest naprawdę taki super extra, jak go opisują, czy wyrzucę pieniądze w błoto? Czy warto zainwestować w mikser planetarny, czy na razie mogę się zadowolić ręcznym? Mnóstwo pytań,...
Czy lokalizacja w słodkim biznesie ma znaczenie?

Czy lokalizacja w słodkim biznesie ma znaczenie?

Mogłabym napisać TAK i zakończyć temat, ale nie będziecie zadowolone z takiej odpowiedzi więc ją rozwinę. ;)Lokalizacja jest ważna niezależnie od tego, czy prowadzisz (lub będziesz prowadziła) pracownię cukierniczą, kawiarnię czy cukiernię.Przy kawiarni i cukierni to...
Niedoceniona?

Niedoceniona?

Joasia Banaszewska wrzuciła ostatnio na Instastories bardzo fajną pogadankę. Mówiła o tym, jak bardzo niektóre zawody są niedoceniane, jak to osoby obserwujące z zewnątrz nas i naszą pracę lekceważą nasze umiejętności i doświadczenie. Wydaje się im, że nasza praca to takie „nic”. No bo przecież jakich nadzwyczajnych umiejętności wymaga zrobienie tortu czy zrobienie kilku deserków na słodki stół?

Samorozwój – Twoja najlepsza inwestycja

Samorozwój – Twoja najlepsza inwestycja

Uwielbiam dawać prezenty. I te bez okazji i te na szczególne okazje szczególne. Planuję, co kupię, później wymyślam fajne dekoracje, żeby prezent wyglądał atrakcyjnie. Kolorowy papier, ozdobne wstążki, kwiaty. Im bardziej oryginalnie, tym lepiej.

Słodkie eksperymenty

Słodkie eksperymenty

Na Pinterest czy innym Instagramie wszystko jest takie piękne, wymuskane i idealne. Kolory nasycone, babeczki równe jak od linijki, ten krem tak pięknie nałożony, że aż chce się polizać ekran.

Opinie klientów

Opinie klientów

Opinie klientów są bardzo ważne. To na ich podstawie inni klienci podejmą decyzję, czy napisać do Ciebie czy też nie, zadzwonić czy szukać dalej?