Ozdoby na tort wykonane z piernika, to ciekawy, zaskakujący i dający wiele możliwości sposób na dekorowanie słodkich wypieków. Dzięki lukrowi królewskiemu i pierniczkom możesz stworzyć ozdoby, które pozwolą na pełną personalizację ozdób oraz swobodę w doborze motywu, napisów, czy kolorystyki.
Kolejną bardzo ważną zaletą piernikowych topperów jest to, że bardzo ułatwiają i przyspieszają pracę. Ozdoby wykonane z piernika mogą być przechowywane przez dłuższy czas, więc spokojnie możesz przygotować je wcześniej lub „na zapas”.
JAK PRZYGOTOWAĆ PIERNIKOWY TOPPER?
Pieczenie kształtów
Przygotowanie ozdób zaczynany oczywiście od upieczenia wybranego kształtu. Możesz wykorzystać swój sprawdzony przepis na pierniczki. Ważne jest odpowiednie rozwałkowanie ciasta: równomierne (pomocne będą pierścienie na wałek) i nieco grubsze niż na zwykłe pierniczki (najlepiej ok. 7 mm).
Jeśli planujesz umieścić toppery na górze tortu, nie możesz zapomnieć o zamontowaniu w pierniczkach patyczka, który Ci to umożliwi. Możesz zrobić to jeszcze przed pieczeniem
(w surowym cieście) lub zaraz po upieczeniu pierniczków (w gorącym jeszcze ciastku). Zdecydowanie polecam tę drugą metodę – wiąże się z mniejszym ryzykiem niepowodzenia ☺.
Dekorowanie
Kiedy pierniczki są już upieczone i wystudzone, możesz zabrać się za dekorację topperów.
Toppery możesz dekorować na dwa sposoby:
- Wybrany wzór wykonujesz bezpośrednio na powierzchni piernika. Do dekoracji używasz techniki wylewania płaskiego tła (2 gęstości lukru: do konturu i wylewania tła).
- Innym sposobem (bardzo efektownym, ale również wymagającym nieco wprawy) jest wylukrowanie białego tła na całej powierzchni piernika, a następnie wykonanie właściwej dekoracji za pomocą techniki małych wypukłości. Ten sposób lukrowania topperów pozwala na uzyskanie większego wrażenia głębi.
W obu przypadkach warto uzupełnić dekoracje o kilka dodatkowych szczegółów. Nie tylko sprawi to, że toppery będą ciekawsze, ale pomoże w uzyskaniu większej trójwymiarowości Twoich słodkich dzieł.
Jakie elementy pomogą Ci odpowiedni wykończyć piernikowe ozdoby:
- dekoracje linią lukru (napisy, obramowania, kropeczki, szlaczki…),
- malowanie na sucho (pozwala na zwiększenie wrażenia głębi),
- malowanie na mokro (malowane ręcznie dekorację, barwienie lukru już po wyschnięciu),
- drobne dekoracje z masy cukrowej (np. wyciskane z formy silikonowej),
- elementy z papieru jadalnego (dodatkowa tekstura, delikatne elementy),
- złocone elementy,
- obrysowaniu kształtu czarną linią (pomaga w zamknięciu i podkreśleniu kompozycji).
Przechowywanie piernikowych topperów
Gotowe ozdoby z piernika możesz przechowywać ok. 3 miesiące. Ważne żeby zostały zapakowane w szczelny woreczek celofanowy i pudełko. Tak zabezpieczone pierniczki przechowuj w chłodnym i zacienionym (!) miejscu.
Dekorowanie tortu
Tort przeznaczony do dekorowania pierniczkami, może być pokryty dowolnym tynkiem (maślanym, z białej czekolady, na bazie bezy… Itd.). Ostrożnie z bitą śmietaną – sprawia , że pierniczki dość szybko miękną.
Tort dekorowany pierniczkami spokojnie możesz przechowywać w lodówce. Dekoracjom to nie zaszkodzi ☺.
Toppery na patyczkach montujesz na górze tortu, te bez patyczka przyklejasz na odrobinę tynku (lub rozpuszczonej czekolady) na bok tortu.
Teraz jeszcze tylko kilka kwiatów, bezików lub ulubionej posypki… I gotowe!
Słodkiego dnia!
Ela Dzikowska
Dekoratorka pierniczków i ciastek
Cześć, mam na imię Ela.
Moja historia również pokazuje, że los jest przewrotny.
Z wykształcenia jestem Konserwatorką Dzieł Sztuki, z miłości dekoratorką pierniczków i ciasteczek.
Wszystko zaczęło się 5 lat temu. Początkowo była to tylko ciekawość, jednak bardzo szybko wpadłam w lukier po same uszy i „pierniczenie” stało się moją pasją. Zdobienie pierniczków lukrem królewskim to w tym momencie całe moje życie i zajmuję się tym nieustannie. Przygotowuję pierniczki dla klientów indywidualnych i firmowych, kocham tworzyć piernikowe toppery, które później są dekoracją na tortach.
Nie spodziewałam się, że właśnie tak będzie wyglądała moja działalność twórcza… jednak jestem z tego powodu szczęśliwa!
0 komentarzy