Tym razem zdradzę Ci różne triki związane z lukrem królewskim, dzięki którym start w pracy dekoratorskiej maksymalnie dostosujesz do swoich preferencji.
Mam nadzieję, że dzięki mojemu poprzedniemu wpisowi udało Ci się wybrać składniki
na lukier królewski, z którym będzie Ci się najlepiej pracowało.
Pora więc wybrać się na zakupy i przygotować swój pierwszy idealny lukier.
Przepisów na lukier królewski znajdziesz całkiem sporo. Najlepiej wypróbować kilka z nich
i sprawdzić, który najbardziej Ci odpowiada.
Żeby ułatwić Ci nieco pierwsze dekoratorskie kroki, w dzisiejszym wpisie zdradzę Ci kilka „lukrowych patentów” i ważnych zasad, które pozwolą Ci osiągnąć sukces.
Lukier bazowy
Zanim przejdziesz do przygotowania różnych gęstości, odpowiednich do konkretnych technik, zacznij od lukru bazowego. Jest to bardzo gęsty lukier, który stanowi podstawę do wszystkich innych gęstości.
W misie miksera umieść płynne białko kurze lub albuminę, przesiany cukier puder, wodę (jeśli używasz albuminy!). To jest też dobry moment na dodatki poprawiające właściwości lukry (winian potasu, syrop glukozowy lub syrop kukurydziany). Wszystkie składniki ucieraj (nie ubijaj!) min. 10 min na najniższych obrotach miksera. Najlepiej sprawdza się do tego końcówka K, a jak jeszcze
ma silikonową nakładkę – to nie znajdziesz lepszego narzędzia do tego celu.
Tak przygotowany, puszysty i śnieżnobiały lukier przełóż do szczelnie zamykanego pudełka i odstaw do lodówki – najlepiej na całą noc. W tym czasie cukier zdąży się dokładnie rozpuścić i w kolejnych etapach uzyskasz błyszczący i pozbawiony grudek lukier.
Przed przygotowaniem właściwych gęstości, warto jeszcze raz przemieszać lukier bazowy, dzięki temu cukier ponownie połączy się z białkiem i uzyskasz błyszczącą i jednolitą masę.
Pamiętaj tylko, żeby nie mieszać lukru zbyt długo (nie chcemy pęcherzyków powietrza). Najlepiej szybko przemieszaj mikserem ręcznym na najniższych obrotach lub po prostu łyżką.
Podczas przygotowywania odpowiednich gęstości lukru pamiętaj, że lukier na białkach płynnych rozrzedzasz białkiem w płynie, natomiast lukier na albuminie – przegotowaną wodą!
Natomiast zagęszczasz lukier, dodając lukier bazowy. Nie dodawaj do gotowego lukru cukru pudru!
Barwienie
Do barwienia lukru używamy oczywiście barwników spożywczych. Możesz również barwić lukier królewski barwnikami naturalnymi (koncentratami soków, sproszkowanymi owocami i warzywami).
Najlepiej z tym zadaniem radzą sobie barwniki w żelu, które nie zmieniają konsystencji lukru i wystarczy dodać ich niewielką ilość, żeby uzyskać upragniony kolor.
Jeśli chcesz uzyskać bardziej pastelowe barwy, możesz użyć barwników do aerografu. Uważaj jednak z ilością, żeby nie rozrzedzić za bardzo lukru.
Najwięcej kłopotów sprawiają barwniki w proszku. Bardzo często tworzą grudki i trudno uzyskać
z nich jednolity kolor. W związku z tym konieczne jest wcześniejsze połączenie barwnika w proszku
ze spoiwem – białkiem lub wodą.
Jak uzyskać intensywne kolory?
Na pewno nie dodawaj większej ilości barwnika. Lukier będzie niesmaczny, a jeśli naprawdę przesadzisz, nigdy nie wyschnie i będzie miał konsystencję plasteliny.
Najlepszym sposobem na intensywne kolory jest czas. Dodaj do lukru kilka kropel barwnika, wymieszaj i odstaw lukier na noc do lodówki. Następnego dnia kolor powinien być o wiele intensywniejszy. Możesz dodać jeszcze odrobinę barwnika, ponownie wymieszać i gotowe.
Jak długo używać lukru?
Odpowiednio przygotowaną i zabarwioną porcję lukru, przelewasz do rękawa cukierniczego i możesz jej używać przez ok. 1 godzinę. Po tym czasie następuje zbyt mocne ogrzanie lukru i niewidoczne gołym okiem oddzielenie cukru od białka. Żeby przywrócić odpowiednie właściwości lukru królewskiego i uniknąć niespodzianek w postaci plam i przebarwień, najlepiej odłóż woreczek na min. 30 min do lodówki. Po schłodzeniu, ponownie przemieszaj lukier i kontynuuj pracę.
Przechowywanie lukru
Lukier bazowy możesz przechowywać w lodówce kilka dni: na płynnym białku ok. 3 dni, na albuminie – 5 dni. Podobnie jest z lukrem zabarwionym i rozrzedzonym do konkretnej gęstości.
Jeśli przygotowałaś więcej lukru niż będzie Ci potrzebne, to możesz go zamrozić – zarówno lukier bazowy jak i docelową gęstość.
Po wyjęciu z zamrażalnika wystarczy na chwilę zostawić go na blacie kuchennym i przemieszać.
O lukrze królewskim wiesz już prawie wszystko! Teraz już nie masz wymówek, więc pora wziąć się za lukrowanie.
Pamiętaj jeszcze tylko o odpowiednio przygotowanym do dekoracji ciastku lub pierniczku! Bez dobrej podstawy, nawet z idealnym lukrem, możesz napotkać na niemiłe niespodzianki.
Ela Dzikowska
Dekoratorka pierniczków i ciastek
Cześć, mam na imię Ela.
Moja historia również pokazuje, że los jest przewrotny.
Z wykształcenia jestem Konserwatorką Dzieł Sztuki, z miłości dekoratorką pierniczków i ciasteczek.
Wszystko zaczęło się 5 lat temu. Początkowo była to tylko ciekawość, jednak bardzo szybko wpadłam w lukier po same uszy i „pierniczenie” stało się moją pasją. Zdobienie pierniczków lukrem królewskim to w tym momencie całe moje życie i zajmuję się tym nieustannie. Przygotowuję pierniczki dla klientów indywidualnych i firmowych, kocham tworzyć piernikowe toppery, które później są dekoracją na tortach.
Nie spodziewałam się, że właśnie tak będzie wyglądała moja działalność twórcza… jednak jestem z tego powodu szczęśliwa!
Mam dylemat jak rozcieńczyć lukier bazowy alby uzyskać idealną konsystencję do wylewania płaskich powierzchni. Przepis na mój lukier bazowy to: 130g białka świeżego, 1kg cukru, łyżeczka cream of tartar, łyżka syropu glukozowego. Ile mniej więcej białka należy dodać aby rozcieńczyć taki lukier? Co się stanie jeśli dodałabym wody do rozcieńczania?
Lukier na płynnym białku zawsze rozcieńczaj białkiem. Woda sprawi, że na lukrze pojawią się plamy (po wyschnięciu). Jeśli chodzi o ilość, to najlepiej do niewielkiej porcji lukru bazowego (z przepisu) dodać trochę białka, dokładnie wymieszać i sprawdzić, czy gęstość jest odpowiednia. Jeśli nie – ponownie dodaj odrobinę białka i wymieszaj. Jeśli za bardzo rozcienczysz lukier, dodaj odrobinę lukru bazowego. Lukier do wylewania tła, to lukier 6-7 sekundowy.
a jaki jest to lukier 6-7 sekundowy. Jak to sie liczy?
Nabierasz na łyżeczkę odrobinę przygotowanego lukru i wylewasz na powierzchnię lukru pozostającego w miseczce. Liczysz czas w jakim wstążka wylanego lukru całkowicie się rozpłynie i uzyskasz gładką taflę lukru.
W jakich proporcjach płynne białko i cukier puder?