Angelika Chwyć, dekoratorka cukiernicza, projektantka. Członkini Kulinarnej kadry Narodowej – „Poland National Culinary Team”, u której boku zdobyła złoty medal w kategorii „Artystyczna Dekoracja Cukiernicza” za najwyżej ocenianą pracę, podczas Pucharu Świata w Luksemburgu w 2018 r. Wyjaśnia, na czym polega różnica między masą cukrową a czekoladą plastyczną.
Uwielbiam eksperymentować, więc gdy podjęłam współpracę z firmą Saracino, przetestowałam produkty, również łącząc ze sobą ich gotowe masy, czekoladową i cukrową. W zależności od potrzeb dobieram różne proporcje. Do małych dekoracji wybieram przewagę masy cukrowej.
Proste, owalne kształty wygodniej modeluje się z elastycznych mas cukrowych. Gdy modeluję konkretne rysy twarzy, dodaję czekolady plastycznej, zazwyczaj w proporcjach 1:1, dzięki czemu masa nie wysycha zbyt szybko i daje mi możliwość wykonania np. twarzy na podstawie zdjęcia. Do dużych figurek i torów 3D w proporcjach przeważa czekolada plastyczna.
Dlaczego je mieszam? Przede wszystkim dlatego, że różnorodność konsystencji pozwala tworzyć dekoracje o zupełnie różnych strukturach, gęstości oraz elastyczności. Masa czekoladowa i czekolady plastyczne, na których pracuję to fantastyczne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą uzyskać efekt niewidocznych łączeń.
Czekolady podczas pracy są dość miękkie, więc z łatwością pokrywa się dzięki nim duże powierzchnie. Konsystencja jest charakterystyczna dla mas rzeźbiarskich, daje to możliwość bardzo dokładnego roztarcia jej bez widocznych łączeń. Trzeba jednak uważać, ponieważ bardzo szybko można ją przegrzać zbyt ciepłymi dłońmi i zbyt wysoką temperaturą otoczenia.
Czekolady są tłuste, więc zdarza się, że delikatne cieniowanie, szczególnie barwnikami pudrowymi staje się problematyczne i musi zostać odwleczone w czasie i tu z pomocą przychodzą masy cukrowe, które w przeciwieństwie do mas czekoladowych są suche i elastyczne.
W większych realizacjach przy proporcjach 300g czekolady plastycznej do modelowania i 100g masy cukrowej nie stracimy rzeźbiarskich właściwości, a zyskamy masę nieco bardziej elastyczną i szybciej schnącą. Dzięki temu można przystąpić do cieniowanie/malowania naszej pracy w krótkim czasie od wymodelowania. Z doświadczenia wiem, że znalezienie odpowiedniego produktu i dopasowanie konsystencji do swoich potrzeb, możliwości i warunków, w jakich pracujemy, jest kluczową sprawą.
Zawsze powtarzam, że nie ma złej masy czy czekolady, z każdej można wydobyć te najlepsze właściwości. Dlatego tak ważne są eksperymenty i czas na ćwiczenia. Pewne jest, że nie ma jednej masy, która byłaby do wszystkiego, ale już niewielkie zmiany proporcji pozwolą nam na szersze zastosowanie i znalezienie tej najlepszej dla siebie.
Biała czekolada do modelowania Saracino:
- jest bardzo rzeźbiarska,
- z łatwością pokrywa się większe elementy (figurki, torty 3D)
- możemy uzyskać idealnie gładką powierzchnię bez widocznych łączeń
- bardzo wygodnie się ją barwi
- utrzymuje kształt
Pracując z czekoladą plastyczna należy pamiętać, aby:
- używać rękawiczek aby masa nie przejmowała wilgoci i ciepła dłoni
- jeśli mimo to masa szybko się rozgrzewa (bardzo ciepłe dłonie lub zbyt wysoka temperatura otoczenia) odstaw czekoladę do lodówki na kilkanaście minut
- jeśli jest odwrotnie (zimne dłonie i niska temperatura otoczenia) możesz rozgrzać masę czekoladowa w kuchence mikrofalowej (kilka sekund!)
- czekoladę plastyczną należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu oraz chronić przed bezpośrednim światłem
Masa cukrowa „Pasta Model” Saracino:
- elastyczna
- gęsta, dzięki czemu modelowane elementy są idealnie gładkie
- jest masą z kategorii suchych co pozwala na cieniowanie i malowanie niemal każdym barwnikiem
- dzięki swej elastyczności pozwala na bardzo cienkie rozwałkowanie elementów (np. na ubranie)
- wykonasz z niej bardzo drobne elementy
- bardzo łatwo się barwi
- ma subtelny smak i aromat
Pracując z masą cukrową „pasta Model” należy pamiętać że:
- wysycha dość szybko dlatego drobne i cienkie elementy powinny być mocowane od razu
- używaj tylko tyle masy ile potrzebujesz w danym momencie. Resztę zamykaj w woreczku
- masa (szczególnie w małych opakowaniach) wydaje się twarda jak kamień, to normalne, szybko jednak daje się uplastycznić poprzez ugniatanie

Czekolada plastyczna jako masa rzeźbiarska powinna się „urywać”.

Masa cukrowa jest elastyczna i będzie się rozciągać.


Połączenie masy cukrowej z czekoladą 1:1 daje możliwość dodawania elementów i rozcierania ich bez widocznych łączeń.