Emocje po Expo Sweet pomału opadają. Konkurs tortów artystycznych i konkurs otwarty wzbudziły wiele dyskusji. Przeczytałam też mnóstwo komentarzy odnośnie samej imprezy – organizatorów, wystawców. Kilka bardzo mnie zdziwiło, kilka rozbawiło. Pojawiły się głosy porównujące CFP do Expo Sweet, pojawiły się też komentarze, że jest to impreza tylko dla dużych firm, głównie dla lodziarzy, a dla „torciar” nie ma nic..
Postanowiłam wybrać się na Expo raz jeszcze sprawdzając przy okazji czy faktycznie jest to impreza dla wszystkich czy tylko dla „starych wyjadaczy”. Wcieliłam się w rolę początkującej torciary, która dopiero zaczyna swój romans z biznesem.
Oto, co zaobserwowałam:
Pokazy i warsztaty
Organizatorzy zadbali o to, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Na stoiskach poszczególnych wystawców można było obejrzeć pokazy mistrzów cukiernictwa i sugarcraftingu. Niesamowite było to, że na co dzień osoby te są mało dostępne, a tu na wyciągnięcie ręki odpowiadały nawet na najtrudniejsze pytania, pokazywały różne techniki i sposoby wykonania danej figurki.
Warsztaty otwarte (wystarczyło zapisać się na listę). Osobiście zainteresował mnie temat „Czy słodkie musi być niezdrowe”. Były tez warsztaty poświęcone zatrudnieniu pracowników spoza Unii Europejskiej, o tym, jak zorganizować swój biznes, warsztat o nowych recepturach i połączeniach smaków.
Ogromna ilość wystawców
W jednym miejscu było dosłownie wszystko! Od posypek, czekolad, półproduktów poprzez masy cukrowe, barwniki, papilotki aż po blachy, miksery, piece. Dowiedziałam się, na co zwrócić uwagę przy zakupie miksera i kiedy są promocje na piece konwekcyjne 😉 Podczas rozmowy z producentem mojej ulubionej czekolady dowiedziałam się jakie nowości wkrótce się pojawiają, dostałam katalog z przepisami na monoporcje i mogłam spróbować ciasteczek z czekoladą ruby.
Inspiracje
Po wyjściu z targów czacha mi dymiła od nowych pomysłów. Spróbowałam kilku świetnych połączeń smaków. Jadłam lody, ale przecież te połączenia będą równie wspaniałe w tortach. Zafascynował mnie smak mandarynki z pistacją i wanilii i czerwonym pieprzem. Obejrzałam wspaniałe torty artystyczne z konkursu otwartego i z mistrzostw Polski. Widziałam kilka fajnych pomysłów na wykorzystanie mas cukrowych i papieru waflowego. Już nie mogę się doczekać, kiedy będę miała okazję je przetestować.
Nowości
Targi często są okazją dla producentów do zaprezentowania nowości. I tak dowiedziałam się, że niedługo na rynek wejdzie nowa masa cukrowa do figurek, o fajnym produkcje do koronek i literek, mogłam zobaczyć jak prezentują się gotowe półprodukty i wyrobić swoje dane na ten temat. 😉
Zakupy
Oczywiście nie wszystkie firmy miały możliwość zakupu na miejscu swoich produktów, ale część hurtowni miała dość fajnie zaopatrzone stoiska. Nie nastawiałam się na super zakupy, ale i tak wyszłam z targów z nową porcją barwników, foremką do czekolady i super koszulką.
Odkrycia
Za każdym razem na Expo odkrywam nowe, fajne firmy. Producenci, hurtownie, ale tez całkiem małe firmy z wąską gamą produktów. Jeżeli w ofercie masz babeczki czy donuty z posypką, to odkrycie producenta, który takie posypki oferuje w atrakcyjnych cenach, jest na wagę złota.
Ludzie
Ahhhh ile ja osób spotkałam! Jak fajnie było porozmawiać na żywo. Zazwyczaj tylko przez fb albo na Instagramie a tutaj można wymienić się poglądami, połazić razem po stoiskach, pójść na kawę. Pośmiać się i wyściskać 😉
Ja te targi uwielbiam i uważam, że są atrakcyjne zarówno dla piekarni, kawiarni, cukierni, jak i lodziarni. Ilość wystawców, warsztatów i konkursów jest oszałamiająca.
I teraz słów kilka na temat samego konkursu tortów artystycznych.. Konkurs ten od zawsze wzbudza duże emocje. Nic dziwnego – prace uczestników oceniane są przez tysiące osób, które biorą udział w targach. Każda z tych osób wydaje swoją opinię zwracając uwagę głównie na duży tort dekorowany. Tymczasem jury ocenia kilka elementów i dopiero po podliczeniu wszystkich punktów z kryteriów głównych wydawany jest werdykt.
Jury ocenia trzy kategorie:
- tort okolicznościowy – tu jury pod uwagę bierze między innymi wygląd, estetykę, dobór barw, ilość zastosowanych technik czy oryginalność formy
- tort degustacyjny – Każdy z uczestników przygotowuje tort degustacyjny dla wszystkich jurorów oraz części publiczności. Za tę kategorię można otrzymać w sumie 100 punktów więcej niż za sam tort okolicznościowy! Oceniane jest między innymi: kreatywność, kompozycja smakowa czy złożoność kompozycji.
- element dekoracyjny – Uczestnicy konkursu otrzymują ekspozytor, którego dekorację muszą przygotować podczas trwania konkursu. Element dekoracyjny musi nawiązywać do tortu dekoracyjnego. Jury ocenia stopień trudności wykonania, ilość zastosowanych technik, ale też czystość i organizację pracy. Za element dekoracyjny można otrzymać tyle samo punktów, co za tort okolicznościowy.
Oceniając prace uczestników konkursu, zapominamy o tym, że jury ocenia nie tylko tort dekoracyjny. Poddajemy ocenie pracę, nie zwracając uwagi na to, ile technik zostało w niej wykorzystanych, jaki był stopień trudności wykonania, czy temat został dobrze zaprezentowany. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziecie już wiedzieli, jak to działa i na co zwrócić uwagę.
Cudo! W tym roku nie było mi dane być na targach ale dzięki Tobie i temu jak opisałas mogłam choć w części w tym uczestniczyć.
Dziękuję